TERMODRUK

Termodruk (termotransfer) to technika nadruków, która polega na termicznym wgrzaniu w dany materiał wcześniej przygotowanego rysunku. Jest  to bardzo trwała i efektowna technika wykorzystywana do zdobień na tekstyliach, ale również do nadruków na opakowaniach kosmetycznych.

Co to jest termodruk?

Termodruk, nazywany również termonadrukiem lub termotransferem, to pojęcie określające technikę nadruku, która polega na termicznym wgrzaniu w materiał wcześniej przygotowanego rysunku, nanoszonego za pomocą specjalnych urządzeń. Nadruki wykonane w tej technice, będącej popularną metodą znakowania, wykonuje się przy wykorzystaniu dwóch rodzajów folii – flex i flock. Pierwsza z nich pozwala na uzyskanie gładkiej powierzchni matowej lub błyszczącej. Folia flock, charakteryzująca się nieco wypukłą powierzchnią imitującą aksamit, pozwala z kolei uzyskać efekt wysokiej głębi kolorów. Precyzyjne wycinanie elementów folii możliwe jest dzięki użyciu plotera. Następnie, w procesie termodruku wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt, jakim jest prasa termotransferowana. Na nią nakładana jest folia, którą w kolejnym etapie nakłada się na dany materiał. Termonadruk to metoda wyróżniają się szerokim zakresem zastosowań oraz licznymi korzyściami wynikającymi z użycia. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Zastosowanie termodruku

Termotransfer to metoda, dzięki której można uzyskać wysokiej klasy nadruk. Z tego powodu, bardzo często wykorzystywana jest w przypadku nanoszenia wzorów na tkaniny. To jednak nie wszystko – poza koszulkami, czapkami czy torbami reklamowymi, nadruk termotransferowy doskonale sprawdza się również z znakowaniu plastiku, metalu, ceramiki czy drewna. Powszechne jest zastosowanie tej techniki do tworzenia niepowtarzalnych projektów opakowań na kosmetyki. Bardzo dobrze sprawdza się ona w przypadku butelek, flakonów, sztyftów czy słoiczków, w jakich sprzedaje się mydło, kremy, żele do mycia, balsamy, pomadki, szampony i wiele innych. Z pomocą termodruku powstają trwałe zdobienia na powierzchniach płaskich i cylindrycznych.

Zalety termodruku

Popularność nadruków termotransferowych to zasługa wielu zalet tej techniki. Kluczową korzyścią wykorzystania metody termotransferowej jest wysoka jakość – uzyskane nadruki dokładnie odzwierciedlają grafiki i ich drobne elementy. Pożądany efekt można zyskać na większości materiałów. Nie bez znaczenia jest też elastyczność nadruku i jego wytrzymałość na uszkodzenia. Wyróżnikiem termodruku jest również korzystna cena, atrakcyjna zwłaszcza przy wysokich nakładach. Na koniec, choć nie najmniej istotny – krótki czas realizacji zamówień. Przy termonadruku nie jest wymagane wcześniejsze tworzenie plików wektorowych czy matryc – wystarczy jedynie wprowadzić wybrany wzór do komputera i nanieść nadruk na materiał.

Cennik termodruku

Wiemy już, na czym polega termotransfer oraz jakie są jego zastosowania i główne korzyści. A co z ceną? Jak wspomnieliśmy, koszty nadruków termotransferowych, to obok wysokiej jakości, jedna z podstawowych zalet tej metody znakowania. Koszt zlecenia zależy od wielu czynników, w tym nakładu i rodzaju grafiki, dlatego jest ustalany indywidualnie. W Graf-Pak specjalizujemy się w wykonywaniu nadruków termotransferowych na opakowaniach, w tym opakowaniach kosmetycznych. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Sprawdź również pozostałe techniki druku: tampodruk oraz sitodruk.

termodruk na opakowaniach