SITODRUK

Drukowanie na wyrobach tekstylnych i innych przedmiotach jest jedną z metod nanoszenia treści reklamowych oraz zdobienia czy personalizacji produktów. W produkcji masowej często znacznie większe znaczenie od precyzji i stopnia skomplikowania nanoszonych wzorów ma niski koszt ich wykonania. Techniką, która doskonale sprawdza się w takich warunkach, jest druk sitowy, czyli sitodruk.

Co to jest sitodruk?

Metoda sitodruku jest jedną z najprostszych i najtańszych ze względu na to, że nie wymaga stosowania skomplikowanych maszyn czy narzędzi. Do nanoszenia wzoru wykorzystuje się drewnianą ramę z bardzo gęstą siatką oraz element nazywany raklą.

Jak wykonuje się sitodruk krok po kroku?

Drukowanie wymaga wcześniejszego przygotowania szablonu. Polega ono na tym, że siatkę umieszczoną w ramie częściowo pokrywa się substancją, która wypełnia otwory i uniemożliwia przechodzenie przez nie farby drukarskiej. Puste pozostają jedynie te oczka, które tworzą wzór. Następnie rama z siatką jest układana na podłożu. Do wnętrza wlewa się farbę drukarską i za pomocą rakli przeciska ją przez puste oczka.

Szablon pozwala na wykonanie nadruku tylko w jednym kolorze. Aby motyw składał się z kilku barw, dla każdej z nich jest konieczne przygotowanie oddzielnego szablonu. Jednocześnie raz wykonany może być stosowany w wielu kolejnych zleceniach.

Zastosowanie sitodruku

Druk sitowy (sitodruk) sprawdza się wówczas, gdy zadrukowania wymagają duże, płaskie powierzchnie, ale może też być wykorzystywany w przypadku mniejszych elementów. Technika pozwala nanosić wzory na karton i papier, drewno, tkaniny, folię, metal i tworzywa sztuczne. Jest niezastąpiona przy nanoszeniu wzorów na kartony opakowaniowe, materiały tekstylne takie jak torby, czapki, elementy odzieży, koperty, kalendarze, foldery i inne materiały reklamowe.

Trwałość sitodruku oraz jego odporność na warunki środowiskowe sprawia, że może on też być wybierany do drukowania plakatów czy plansz reklamowych umieszczanych na zewnątrz budynków. Przykładem są reklamy sklepowe promocyjnych produktów, naklejane na bilbordy.

Zalety sitodruku

Druk sitowy czy też serigrafia ma wiele zalet, które skłaniają do wyboru tej techniki zarówno w masowej produkcji, jak i w krótkich seriach. Jest tani i trwały, co stanowi korzystne połączenie w przypadku produkcji materiałów reklamowych. Do plusów zalicza się też możliwość wielokrotnego wykorzystania tego samego szablonu, co dodatkowo obniża koszty wykonania nadruków.

Niewątpliwą zaletą tej metody jest jej uniwersalność. Sitodruk może być wykonywany w niemal każdym formacie i kolorze, zarówno na powierzchniach płaskich, jak i wyokrąglonych takich jak np. kubki. Wymaga jednak czasu na wysychanie farby oraz nie jest na tyle efektywny, co inne techniki maszynowe. Dlatego czas realizacji zleceń jest nieco dłuższy.

Cennik sitodruku

Metoda sitodruku cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno w produkcji materiałów reklamowych, jak i użytkowych czy opakowań. Ile kosztuje sitodruk? Cennik jest zróżnicowany i zależy zarówno od stopnia złożoności wzoru, jak i od nakładu. Z tego powodu każde zlecenie wymaga indywidualnej wyceny. Osoby zainteresowane zachęcamy do kontaktu z naszą firmą – wykonamy szczegółową kalkulację kosztów.

sitodruk