Co to jest poligrafia?
Poligrafia jest dziedziną techniki o korzeniach sięgających czasów starożytnych. Jej pierwszymi dokonaniami były pokrywane znakami egipskie papirusy, a prawdziwą rewolucją – papier czerpany wynaleziony w Chinach w 105 roku. Rozumiana w ujęciu współczesnym pojawiła się w XI wieku, wraz z otwarciem pierwszej drukarni na Sycylii. Obecnie poligrafia uznawana za dziedzinę tworzenia i powielania druków korzysta nie tylko z nowoczesnych technik, ale i ze znacznie doskonalszych materiałów.
Etapy produkcji poligraficznej
Współczesna produkcja poligraficzna w znacznym stopniu jest zautomatyzowana. Poligrafik wykorzystuje też narzędzia informatyczne, dzięki którym osiąga znacznie lepsze efekty w krótszym czasie. Ma to szczególne znaczenie przy produkcji masowej oraz tam, gdzie liczą się wysoka jakość lub niskie koszty wykonania.
Uzupełnieniem techniki poligrafii jest poligrafika – nauka traktująca tworzenie druków kompleksowo. Wyróżnia ona trzy zasadnicze etapy powstawania gotowego wyrobu.
- prepress – jest fazą wstępną i obejmuje wszystkie prace niezbędne do ostatecznego opracowania i fizycznego przygotowania materiału do wydrukowania. Składają się na nią czynności takie jak wprowadzanie treści do komputera przez ich przepisywanie czy skanowanie, tworzenie grafik, szablonów wydruku, rapowanie, wykonywanie próbek kolorów i próbnych wydruków.
- press – to etap właściwego drukowania, włącznie z przygotowaniem procesu,
- postpress – obejmuje wszelkie prace introligatorskie, czyli cięcie, falcowanie, sklejanie lub zszywanie, foliowanie itp.
Rodzaje druku na opakowaniach
Jednym z wyrobów, na których umieszcza się grafiki i treści reklamowo-informacyjne są opakowania. Do tego celu jest wykorzystywany druk. Poligrafia oferuje kilka możliwości jego wykonywania na kartonach czy workach foliowych. Najpopularniejsze techniki to:
- tampodruk – nanoszenie farby metodą stemplowania za pomocą elastycznych tamponów,
- sitodruk – drukowanie metodą przeciskania farby przez szablon-sito,
- termodruk – metoda wgrzania w podłoże grafiki wykonanej na tradycyjnej drukarce.
Wykonywaniem nadruków w dowolnej technice oraz pracami przygotowawczymi zajmuje się poligraf. Jest to ogólne określenie zawodu, z którym wiążą się też różne specjalizacje, od obsługi maszyn drukarskich, przez operatora skanera czy składacza tekstów, po technologa poligrafii.